top of page

מה העיר אשדוד צריכה?

ראשית, בעיני כל שלטון בהנהגה ארוכה הוא מקור לניוון, שחיתות והעדר מעוף וקידמה.

לאחר 20 שנה בתפקיד ראש העיר וממ"ק, צריכה להיות סיבה מאוד מאוד חריגה לתת אמון באותו ראש עיר. ואין לנו סיבה כזו.

שנית, כפי שנהוג במרבית המדינות, המוסדות והחברות, כהונות הן קצובות וצריך לשנות הנהגה כדי להתפתח, להתעדכן ולהתקדם. 

אמנם העיר אשדוד אינה עיר ספר, נידחת ומאובקת התלויה על בלימה, אבל חייב להחליף דור של הנהגה ולהוביל את העיר להישגים נוספים, חדשנות, התפתחות וקידמה. 

AmphiParkAshdodYam.png

שלא יטעו אתכם, הנושאים המדוברים על ידי כולנו לגבי העיר אשדוד, דוגמת חינוך, פקקים, תחבורה,  תעסוקה, דיור, תרבות, איכות חיים וכיו"ב, הם בפועל, הנושאים והבעיות המדוברים, גם על ידי הפוליטיקאים והתושבים, במרבית הערים בארץ. כלומר, גם בערים שמהוות עבורנו דוגמה, מדברים על מרבית הבעיות שאנו מדברים עליהן.

 

אני, בשונה מהאחרים, לא מבטיח הבטחות סרק, לפיהן אפשר לפתור את כל הבעיות והקשיים של העיר. כאילו אם נתעורר לאחר הבחירות לבוקר עם ראש עיר אחר וכבר לא יהיו פקקים,  ויהיו אלפי דירות בנויות ואלפי מקומות תעסוקה וחינוך הכי טוב שיש. זה כזב. ואלה שטוענים זאת, מאמינים שהבוחרים הדיוטות.

 

אני מאמין במסלול של עוגנים. 

עיר צריכה לתת לכל תושב לפחות שני עוגנים איתנים להיתלות בהם. כלומר, נניח ויש מספר עוגנים. חינוך, תחבורה פנימית וציבורית, רפואה,  פנאי ובילויים, תעסוקה, שירות והשקעה בתושב, פנאי מבוגרים, תשתיות וכיו"ב.

השאיפה היא לתת מענה מיטבי בכל התחומים, במגבלות הקיימות, כך שלכל תושב, יהיו לפחות שני עוגנים שבגלל מיצובם הרף העליון, הוא מוכן "לשלם" מחיר על עוגנים אחרים שפחות טובים עבורו אישית. 

למשל, משפחה צעירה שמקבלת חינוך טוב לילדיה, אופק תעסוקתי ופנאי ותרבות הולמים, תאפשר לעצמה "לשלם את המחיר" על תעסוקה של אחד מבני המשפחה מחוץ לעיר אשדוד עם בעיות התחבורה שיש בארץ; תושב אחר שמקבל מענה מעוגן אחר, יהיה מוכן "לשלם מחיר" על עוגן אחר שפחות טוב בעיניו, וכיו"ב.

מסגרת זו תוביל, בהכרח, לשאיפה לבניית עוגנים חזקים ואיכותיים, ותיצור מכנה משותף ואמתי לתושבים, כל אחד בתחומי בחשיבות והעניין שלו. 

 

אני יודע שיש המון מה לעשות כדי לשפר ולקדם את איכות החיים שלנו בעיר, את  החינוך של הילדים בעיר ואת החינוך הגבוה, את התחבורה, את הפנאי של הילדים והמבוגרים, את התעסוקה ובמיוחד את הדיור וההיצע.

 

אבל, אני גם יודע, ולא מסתיר זאת, שאנו חיים במציאות מתקדמת ומתפתחת ויש לכך מחיר. למשל, העיר אשדוד לעולם לא תחזור להיות עיר בלי פקקים ועומסים, מכיוון שהעיר גדלה והתפתחה, ובעיית הפקקים היא בעיה של כלל העולם המודרני, במיוחד נוכח גידול מסיבי של מספר הרכבים לכל תושב; שפתיחת לפחות שתי יציאות נוספות מהעיר (אגב, אינה תלויה ישירות בעירייה אלא במוסדות ממשלתיים) תקל על העומסים במיוחד בשעות השיא ותיתן לנו איכות חיים טובה יותר, אבל לא תמנע לחלוטין את הפקקים; שלמרות שזה נחמד לומר, אבל לא ניתן לוותר על חניות כחול לבן בתשלום בצירים מרכזיים בעיר, מכוון שחנייה חינם בעיר הפכה למצרך אטרקטיבי וחשוב, ולא ניתן לספק אותו ללא הגבלות ומידתיות.

 

אמנם יציאות וכניסות נוספות אינן באחריות ישירה של העירייה, אבל אני "אתאבד" עבור העיר בכל משרדי הממשלה הרלוונטיים, לא אשב בחיבוק ידיים ובפשרנות, עד שאקבל התחייבות למימון וקידום מידיי של הפרויקטים לבניית יציאות הנוספות, ואלחם על אישור שינויי נתיבי תחבורה עירוניים, רמזור ותמרור, כדי להקל מידית על העומסים ומסלולי הנסיעה.

במקביל, אפתח תכנית לעתיד הקרוב לבניית  רכבת קלה. העתיד הוא בתחבורה ציבורית איכותית וזו העת לתכנן את העתיד ולא רק לחשוב על ההווה. 

 

ראש עיר לא באמת יכול להחזיר את כל הצעירים שעזבו את העיר, בין היתר,  בגלל עלויות הדיור הגבוהות. הוא גם  אינו יכול  לייצר דירות במחירים "של פעם" לכל התושבים הצעירים. מחירי הדיור הנוסקים זו בעיה ארצית ואין לה פתרון קסם, במיוחד לא במסגרת עירונית. 

 

אבל כמי שיש לו ניסיון, אני יודע שביצוע מהלכים פנימיים באגפי העירייה, שייקלו על תהליכי הבנייה והבירוקרטיה -  ויזרזו את קבלת היתרי הבנייה – הם אלה שייצרו היצע יותר גדול של דירות, גם של דירות קטנות שמחירן צריך להיות "זול" בהרבה מדירות יוקרה. זה יהווה שובר שיווין, אבל בוודאי שלא ייתן מענה לכל הדורשים דיור באשדוד, אבל יספק מענה לחלקם. 

 

בנוסף, אמשיך לקדם פרויקטים לדיור להשכרה ארוכת טווח ומוזלת,  כפי שעשיתי בחפ"א (שני בניינים להשכרה ברובע ט') לצורך שימוש בקרקעות חומות של העירייה לבניית יחידות דיור להשכרה מוטבת. כך נוכל ליתן מענה לקשת רחבה של אוכלוסייה שאין לה פתרון מגורים מתאים בעיר, ודירות להשכרה בבנייני בוטיק עם אמירה חברתית, יהוו מהפך בתפיסת המגורים של העיר.

 

ועוד,  ראש העיר לא יכול בהחלטה עצמאית,  ליצור אלפי מקומות תעסוקה חדשים. גם לא לתת פטור מארנונה. זה תהליך מורכב וארוך, שדורש חבירה לשלל מערכות ממשלתיות ועירוניות אחרות. 

 

בשלב הראשון, צריך לשים את הנושא בראש סדר העדיפויות, יחד עם החינוך והדיור, ולהציב מטרות להגשמה ויישום ולהקצות לכך תקציב משמעותי, הכל כחלק מתכנית שינוי עוגת התקציב לפי תרחישים ושנות עבודה. 

 

אני אעשה כן על ידי כך  שאממן ואנחיל עדיפות גורפת למימוש תכנית לשיתוף פעולה מרובע בין כלל הרשויות והתחומים, כדי לדרבן חברות ועסקים, בעיקר בתחומי חדשנות, ביו והיי-טק לבסס את עסקיהם בעיר אשדוד וליהנות מיתרונותיה.

כאשר כל עיר רוצה עוגן של תעסוקה בעיר שלה, אם אשדוד לא תעשה כן כעת, היא תפספס את הרכבת ותתקשה מאוד להדביק את הפערים מהערים האחרות. לכן צריך עשיה ומחשבה אמיצה ושוברת מוסכמות. להעז.

 

גם את שיטת החינוך בעיר אני אשנה. ראשית, אפשרות לבתי ספר מסוגים שונים ונוספים לאלה המוכרים והקיימים. בנוסף,  לא עוד סרגלי מדידה מיושנים ומקובעים. אלה מערכת שרוצה קודם כל, שבקצה צינור המסגרות, ייצאו מהמערכת החינוכית של העיר, תושבים ואזרחים בריאים חברתית ונפשית, בעלי כישורי חיים עדכניים ואיכותיים,  בעלי ידע וכלים להתמודד עם המציאות העסקית, העירונית, הפוליטית והכלכלית של המדינה והעולם. כלים שיאפשרו להם בחירה מוטבת, בין לימודים גבוהים, מקצועות, מלאכה, אמנות וכיו"ב. כלים שיאפשרו להם ללמוד לעבוד בעבודות מתגמלות, בכלכלה חכמה ובטוחה,  להיות שאפתנים ופורצי דרך בתחומי העניין שלהם, ובעיקר בעלי זהות עירונית וחיבור קהילתי, שירצו ויוכלו להישאר להתגורר ולעבוד בעיר.

 

בניית אופק טכנולוגי ואוניברסיטאי מקביל. לחשוב מה העיר תידרש בעוד 20 ו-40 שנים כדי להישאר צמודה לערים המפותחות והמתקדמות. 

סביב הנ"ל לבנות כלכלת תיירות ותעסוקה עירונית. 

 

אפעל להפוך את העירייה למוסד נותן שירות לתושב, ברמה מהמעלה הראשונה, באופן המהיר, המתקדם והיעיל ביותר, בכל תחומי השירות, וכן להשוות את מעמדם של הרובעים המזרחיים לרובעים המערביים בתחומי ההשקעה, התקציב והאפיון.

אפעל לתגמול עובדי העירייה על בסיס הצלחה ויכולת וסיום הפרק העגום, בו שלטון "המיוחסים" הפך את כלל עובדי העירייה לחסרי מוטיבציה, אפורים ונעדרי שירותיות. 

 

אפעל, לאיזון כוחם הפוליטי של קבוצות האוכלוסייה בעיר, כך שכל המגזרים יוכלו ליהנות מהעיר, מתקניה ומערכותיה, ללא הבדל ובאופן שוויוני ומאוזן.

 

אפעל עבורכם כפי שאפעל עבורי, כמי שרואה את עתידו ואת עתיד ילדיו ובני משפחתו הצעירים – בעיר אשדוד.

bottom of page